Projekty i programy

Projekt GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA, DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE – 13 GRUDNIA 1981 – PAMIĘTAMY!

Logo projektu

W związku ze zbliżającą się 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce nasza szkoła bierze udział w projekcie „GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA, DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE – 13 GRUDNIA 1981 – PAMIĘTAMY!”. Projekt ma na celu przygotowanie uczniów do przeżywania grudniowego wydarzenia.

Plakat promujący projekt w szkole

W ramach projektu przygotowaliśmy w szkole kącik patriotyczno - historyczny 40 lat po stanie wojennym

Kącik patriotyczno - historyczny 40 lat po stanie wojennym

Nauczyciele uczestniczyli w wykładach:

1. 6 października - konferencja pt. "Zdarzenia, które obudziły ducha wolności", uczestniczył 1 nauczyciel
  2. 12 października - konferencja pt. "Znane i nieznane o Solidarności lat osiemdziesiątych Regionu Śląsko-Dąbrowskiego", uczestniczył 1 nauczyciel
  3. 19 października - konferencja pt. "Pamięć o tych, którzy współtworzyli związek „Solidarność”", uczestniczył 1 nauczyciel
  4. 27 października - konferencja pt. "Drogowskazy pozostawione przez kardynała Stefana Wyszyńskiego", uczestniczyło 2 nauczycieli

KLASY VI - VIII w ramach realizowanego programu oglądały film „Nie zabierajcie Mamy”. To dokument, który ma na celu przedstawienie nieopowiedzianej do tej pory historii działaczek „Solidarności” - kobiet aresztowanych i internowanych w trakcie stanu wojennego. Umieszczono w nim wspomnienia dzieci, które były naocznymi świadkami aresztowania swoich matek, pokazując tym samym, jak wielkie piętno wywarły tamte wydarzenia na ich dalsze życie.

• Klasa VI - 26. 10. 2021 r.
  • Klasa VII - 26. 10. 2021 r.
  • Klasa VIII - 28. 10. 2021 r.

W ramach projektu na lekcjach historii przeprowadzono zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem scenariuszy i materiałów udostępnionyez przez IPN w Katowicach oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności "Stan wojenny 1981 - 83". Zobaczyli także fragmenty filmu Kazimierza Kutza pt. "Śmierć jak kromka chleba".

• Klasa VI - 28. 10. 2021 r.
  • Klasa VII - 03. 11. 2021 r.
  • Klasa VIII - 29. 10. 2021 r.

Klasy VI i VII oglądały również wystawę online "Stan wojenny 1981 - 1983" przygotowaną przez IPN.

Wystawa online
  • Klasa VI - 03. 11. 2021 r.
  • Klasa VII - 03. 11. 2021 r.

Obecnie uczniowie przygotowują poster - plakat w formie infografiki, gdzie obok elementów grficznych znajdą się treści związane ze stanem wojennym - I Wojewódzki Konkurs Historyczny pt. "Moja ojczyzna, mój region w okresie stanu wojennego".