UNICEF
19 października 2022 r. miasto Katowice wraz z UNICEF podpisało porozumienie w sprawie współpracy w zakresie pomocy dla dzieci i rodzin z Ukrainy uciekających przed wojną. Pomoc jest w całości finansowana ze środków UNICEF, a projekt będzie realizowany do końca 2023 roku.
Program wsparcia oparty jest na sześciu filarach – ochrona dziecka, zdrowie, mycie i żywienie, edukacja, rozwój i uczestnictwo młodzieży, polityka społeczna i rozwój wczesnodziecięcy. Program zakłada między innymi organizację zajęć międzykulturowych o charakterze integracyjnym, stworzenie strefy przyjaznej dzieciom w placówkach pomocy społecznej, doposażenie 13 oddziałów Żłobka Miejskiego, a także wsparcie psychologiczne i psychospołeczne dla osób, które przeżyły traumę.
W celu podniesienia jakości usług, w ramach środków otrzymanych w naszej szkole utworzona została sala do integracji sensorycznej. Naukę urozmaicają również nowo zakupione narzędzia edukacyjne dla dzieci ze specjalnymi potrzebami.
W lutym zatrudniony został także asystent kulturowy, który wspomaga uczniów ukraińskich w procesie adaptacji i integracji, dba o stworzenie im przyjaznych warunków do nauki, wspiera ich w trakcie lekcji oraz pomaga w odrabianiu zadań domowych. Nasz asystent kulturowy pomaga zarówno uczniom jak i ich rodzicom w tłumaczeniach z języka polskiego na język ojczysty i odwrotnie podczas zajęć lekcyjnych, na zebraniach z rodzicami oraz podczas indywidualnych konsultacji i spotkaniach w szkole. Współorganizuje i organizuje szkolne akademie, apele i imprezy, które wspierają działania mające na celu integracje dzieci, rodziców oraz całą społeczność szkolną.
Imprezy szkolne w ramach projektu:
- Najlepsza koszulka jest zaprojektowana własnymi rękami
Jak wiadomo, młodzież są bardzo wybredna, jeśli chodzi o wybór ubrań… Jest jednak pewne wyjście… – aby koszulka będzie zrobiona według własnego projektu.
3 czerwca 2024 r. uczniowie szkoły z inicjatywy #Stowarzyszenie MOST wzięli udział w konkursie na projekt koszulki. Ponadto młodzież z Ukrainy uczestniczyła w dyskusji na tematy związane z problemami, z jakimi ma do czynienia w nowym środowisku.
Dziękujemy za możliwość tworzenia i bycia usłyszanymi.
- Piłka nożna ale… nie do nogi : )
Warsztaty kreatywne to sposób nie tylko na dobrą zabawę, ale także nauczenie się czegoś nowego i pożytecznego. 28 maja 2024 roku Spilno Hub Katowice wpadło na świetny pomysł, który wszyscy wspólnie wdrożyliśmy – stworzenia makiet piłki nożnej leżącej na trawniku.
Dziękujemy Spilno Hub Katowice za wspólnie spędzony czas!
*** Wyjście było możliwe dzięki wsparciu UNICEF.
- Każdy ma w sercu natchnionego artystę…
Rysowanie farbami nie jest zadaniem łatwym, ale bardzo pożytecznym: rozwija motorykę rąk, twórcze myślenie i daje impuls wyobraźni. Jeśli warsztaty są organizowane pod czujnym okiem ekspertów w tej dziedzinie, wówczas w duszy każdego może obudzić się prawdziwy duch wielkiego artysty.
Tak naprawdę dzieci pokazały na co je stać podczas warsztatów malarskich, które odbyły się 14 maja 2024 roku w Spilno Hub Katowice.
Dziękujemy Spilno Hub Katowice za pożytecznie spędzony czas!
*** Wyjście było możliwe dzięki wsparciu UNICEF.
- Święta Wielkanocne to dla każdego wyjątkowy czas
Święta i tradycje wielkanocne od zawsze były szczególne w życiu człowieka. Tym razem, 7 maja 2024 roku, Spilno Hub Katowice umożliwił dzieciom ukraińskim i polskim poznać ukraińskie tradycje i wykonać papierowe pisanki specjalną techniką.
Dziękujemy Spilno Hub Katowice za pożytecznie spędzony czas!
*** Wyjście było możliwe dzięki wsparciu UNICEF.
- Łapacze snów – to nie tylko ładna ozdoba…
W dniu 23 kwietnia 2024 roku uczniowie szkoły mieli okazję odwiedzić Spilno Hub Katowice, gdzie wraz z prowadzającymi warsztaty wykonali niepowtarzalne dekoracje – łapacze snów.
Łapacze snów to nie tylko ładne ozdoby, które można wykorzystać do urządzenia sypialni. Poza walorem estetycznym mają one wiele innych znaczeń. Tak, Indianie Ameryki Północnej wierzą w to, że łapacz snów „łapie” złe sny, które niszczą światło słoneczne poranka. Natomiast dobre sny są również „łapane”, ale spływają w dół piór i wracają do osoby, która pod nim śpi.
Dziękujemy Spilno Hub Katowice za ciekawe doświadczenie i świetną okazję do nauczenia się czegoś nowego!
*** Wyjście było możliwe dzięki wsparciu UNICEF
- Miasto śpi, wychodzi mafia…
Kto powiedział, że gry planszowe są już banalne i nieciekawe? W Spilno Hub Katowice wiedzą, jak zainteresować dzieci takimi grami, które rozwijają kreatywne myślenie, umiejętność planowania strategii biznesowych i innowacyjne podejście.
Więc podczas kolejnego wyjścia 18 kwietnia 2024 roku mieliśmy okazję zdobyć nowe umiejętności.
Dziękujemy Spilno Hub za spędzony wspólnie czas!
***Wyjście było możliwe dzięki wsparciu UNICEF.
- Lekcja w Spilno Hub z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka
Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka 12 kwietnia 2024 roku w Spilno Hub Katowice uczniowie szkoły wysłuchali wykładu na temat praw i obowiązków dziecka. Dzieci chętnie włączyły się w ciekawą dyskusję i wykazały się dużą wiedzą na proponowany temat.
Po zakończeniu uczniowie mogli miło spędzić czas, grając w swoje ulubione gry.
Dziękujemy Spilno Hub Katowice za pożytecznie spędzony czas!
*** Wyjście było możliwe dzięki wsparciu UNICEF.
- Nie pizza, tylko dzieło sztuki!
Trudno znaleźć dziecko, które nie lubi pysznej, pachnącej i chrupiącej pizzy. Jeśli przygotowujesz pizzę własnoręcznie, to smakuje ona podwójnie!
W dniu 10 kwietnia 2024 r. uczniowie szkoły mieli taką możliwość w centrum Spilno Hub Katowice podczas zajęć kulinarnych, w trakcie których mogli samodzielnie przygotować pizzę z różnych ulubionych składników.
Dzieci miały także okazję wziąć udział w konkursach kulinarnych ze starszymi uczniami z innych katowickich szkół. W kategorii „Najlepsza historia pochodzenia pizzy” zwyciężyła nasza szkolna drużyna „Pizzażercy”.
Dziękujemy Spilno Hub w Katowicach za tak wspaniałą możliwość!
Wyjście było możliwe dzięki wsparciu UNICEF.
- Wyjątkowe pudełka w technice decoupage
Nauka czegoś nowego naprawdę nie jest łatwa. Szczególnie jeśli chodzi o tak wyrafinowane rzeczy jak francuska technika zdobienia przedmiotów zwana „decoupage”.
9 kwietnia 2024 roku w Spilno Hub Katowice uczniowie szkoły własnoręcznie ozdobili drewniane pudełka techniką decoupage (technika ozdabiania różnych przedmiotów, polegająca na przymocowaniu do przedmiotu rysunku, obrazu lub ozdoby, a następnie pokryciu powstałej kompozycji werniksem w celu utrwalenia, trwałości i specjalnego efektu wizualnego).
Technika decoupage rozwija koncentrację, uwagę i wytrwałość podczas wycinania rysunków i motywów, wprowadzając go w ozdoby, wzory oraz rozwijając percepcję kolorów i wyobraźnię.
Uczniowie mieli okazję ozdobić drewniane skrzynki, które następnie mogli zatrzymać dla siebie lub podarować bliskim.
Wyjście było możliwe dzięki wsparciu UNICEF.
- Tańce w stylu Tik-Tok
Nie tylko zabawne, ale i pożyteczne :)) Zajęcia taneczne w stylu Tik-Tok zostały przygotowane w Spilno Hub Katowice dla uczniów naszej szkoły w dniu 20 marca 2024 roku. Dzieci naśladowały swoich ulubionych blogerów, wykonując pożyteczną aktywność fizyczną.
Dziękujemy za cudowną atmosferę, nowe pomysły, niezwykle ciekawe zajęcia i wspólnie spędzony czas! Wrócimy ponownie!
Wyjście było możliwe dzięki wsparciu UNICEF.
- Uczniowie wraz z piratami poszukiwali skarbów
Poszukiwanie skarbów, zaginionej narzeczonej czy mądrego i sprytnego pirata to kolejny pomysł na zajęcia integracyjne Spilno Hub Katowice dla ukraińskich i polskich dzieci.
W dniu 13 marca 2024 roku uczniowie szkoły mieli okazję wraz z wolontariuszami projektu wziąć udział w ciekawej i rozwijającej pirackiej zabawie.
Zapewniamy, że żadne dziecko nie zostało skrzywdzone ani porwane przez piratów :))
Dziękujemy Spilno Hub Katowice za możliwość tak atrakcyjnych zabaw!
Wyjście było możliwe dzięki wsparciu UNICEF.
- Dzieci stworzyły hamburgery i pizzę… z gliny!
Malutkie hamburgery, pizza oraz rozmaite warzywa i owoce nie były pożywieniem, a jedynie wyjątkową ozdobą, stworzoną przez uczniów szkoły.
12 marca 2024 roku w Spilno Hub Katowice dzieci uczyły się, jak wytwarzać z gliny niepowtarzalne rzeczy, które można wykorzystać zarówno jako dekorację własnego pokoju, jak i magiczną i niepowtarzalną biżuterię.
Dziękujemy Spilno Hub Katowice za cudownie spędzony czas!
Wyjście było możliwe dzięki wsparciu UNICEF.
- Fabryka Biżuterii
Oryginalna biżuteria dla siebie, ukochanej mamy czy siostry to najlepszy prezent wykonany własnoręcznie. Dlatego 22 listopada dzieci wybrały się do #Spilno Hub Katowice, aby wspólnie z mistrzami Fabryki Biżuterii wykonać wyroby z koralików.
Praca nie była tak prosta, jak się wydawało na pierwszy rzut oka. Ale mimo to wszyscy byli zadowoleni!
* Wyjście było możliwe dzięki wsparciu UNICEF.
- Piracka przygoda
Konkursy pirackie, poszukiwanie zaginionych skarbów, zwyczaje i tradycje najsłynniejszych piratów świata, a także eksperymenty z „elektrycznym bananem” i wspaniałe malarskie warsztaty – to wszystko było możliwe dzięki #Spilno Hub Katowice, gdzie uczniowie wzięli udział w zajęciach integracyjnych.
Dziękujemy Spilno Hub za wspaniałą okazję dla dzieci do wspaniałej zabawy i nauki pożytecznych rzeczy.
* Wyjście było możliwe dzięki wsparciu UNICEF.
- Międzynarodowy Dzień Dziecka
20 listopada z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka przedstawiciele organizacji #SPILNO HUB Katowice (UNICEF) odwiedzili naszą szkołę i poprowadzili warsztaty dla uczniów klasy I, w wyniku których powstały obrazki z kamyków. Święto to obchodzone jest jako dzień światowego braterstwa i wzajemnego zrozumienia dzieci, dzień wsparcia działań mających na celu zapewnienie dobra dzieciom na całym świecie. Dziękujemy organizacji Spilno Hub za tak wspaniałą wizytę, zdobyte umiejętności i doświadczenia!
- Warsztaty robienia pizzy
Czy istnieje na świecie coś piękniejszego niż pyszna, pachnąca i pożywna pizza? Każde dziecko powie, że NIE : )) A własnoręcznie zrobiona pizza smakuje dwa razy lepiej :))
Dzieci pochodzenia polskiego, ukraińskiego i gruzińskiego wzięły udział w warsztatach kulinarnych z robienia autentycznej włoskiej pizzy i wspólnie przygotowały kilka jej odmian. Ważne, że pizza wyszła nie tylko smaczna, ale i zdrowa!
Podczas przygotowań dzieciom towarzyszyła muzyka klasyczna, bo wiadomo, że w takich warunkach jedzenie jest lepiej trawione!
Dziękujemy #Spilno Hub Katowice za niezwykle ciekawe i różnorodne warsztaty, za możliwość dołączenia do wyjątkowych zajęć i lepszej integracji w nowym społeczeństwie.
*** Wyjście było możliwe dzięki wsparciu UNICEF.
- Narodowe Święto Niepodległości
11 listopada ukraińskie dzieci Szkoły Podstawowej nr 22 odwiedziły Stadion Śląski, na którym odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Wszystkim uczestnikom wydarzenia zaproponowano wiele atrakcji. Dla fanów militariów przygotowano specjalną wystawę, na której można było zobaczyć i dotknąć broń i amunicję, armaty, wyrzutnię rakiet, działo przeciwlotnicze oraz pojazdy wojskowe. Najbardziej dzieci ucieszyły pokaz lotniczy samolotów wojskowych.
Dla najmłodszych także została przygotowana specjalna strefa atrakcji, w której dzieci mogły pomalować swoje twarze, korzystać z dmuchanych elementów do zabaw i mobilnego parku linowego. A polowa kuchnia wojskowa przekroczyła wszelkie oczekiwania.
Wszystkiego najlepszego z okazji Narodowego Święta Niepodległości, Polsko!
*** Wyjście było możliwe dzięki wsparciu UNICEF.
- Warsztaty decoupage
8 listopada mali twórcy ze Szkoły Podstawowej nr 22 wzięli udział w warsztatach, ma których nauczyli się ozdabiać świeczniki za pomocy techniki decoupage. Taka technika jest niezwykle ekscytująca, ale jednocześnie trudna w wykonaniu. Ale my, dzieci, jesteśmy kreatywne i uparte, więc damy radę ze wszystkim!
Dziękujemy #Spilno Hub Katowice za ciepłe przyjęcie, wspaniałe emocje i możliwość zdobycia nowych umiejętności.
*** Wyjście było możliwe dzięki wsparciu UNICEF.
- Spacer po Parku Śląskim
Park Śląski jest szczególnie gościnny i tajemniczy jesienią, więc nie wolno przegapić okazji do zażycia tak ciepłych kąpieli słonecznych i spędzania czasu w towarzystwie kolegów i koleżanek!
Dla dzieci zwykła wycieczka do Parku jest zawsze przygodą! Na uczniów czekało dużo atrakcji: przyjemny spacer, sztafety, piłka nożna, siatkówka, zabawy sportowe, zbieranie bukietów liści, rysowanie kredą, a w trakcie zabaw pyszny piknik przy ciepłym kakao w miłym towarzystwie! Witamy serdecznie jesień, nie opuszczaj nas! Zostań się jeszcze na chwilę!
*** Wyjście było możliwe dzięki wsparciu UNICEF.
- Eksperymenty Chemiczne
Kolorowe wulkany, magiczna moc wody i ognia, nieoczekiwane właściwości sody – tego wszystkiego dzieci mogły doświadczyć podczas warsztatów „Eksperymenty Chemiczne”. Niespodzianki i emocje nie – tego na pewno nie zabrakło!
Teraz każdy wie z własnego doświadczenia, że chemia nie jest nudnym przedmiotem szkolnym, który pojawi się w programie dla dzieci od 7 klasy, to prawdziwa magia, cuda i niesamowite odkrycia.
Dziękujemy za możliwość uczestniczenia w zajęciach i zdobycia ciekawych umiejętności i zrozumienia procesów, które nas otaczają.
*** Wyjście było możliwe dzięki wsparciu UNICEF.
- Warsztaty kulinarne
Ulubione domowe desery to najlepsza uczta dla dzieci! W szkole odbyły się warsztaty przygotowania deseru w kubku o nazwie „Ulubiony”. Pachnący krem maślany, krem z serka mascarpone i bitej śmietany, galaretka, mięciutki domowy biszkopt, a do tego zdrowe owoce. Niesamowita ozdoba i dobry nastrój – to wszystko składowe naprawdę udanego dnia!
25 października początkujący kucharze podczas warsztatów kulinarnych w Szkole Podstawowej nr 22 przygotowali jeden deser dla siebie, drugi dla swoich rodziców.
Dodatkowo, przeprowadziliśmy instruktaż i quiz dotyczący zasad postępowania w kuchni :))
Dziękujemy wszystkim, którzy dołączyli do naszej kulinarnej podróży!
*** Warsztaty były możliwe dzięki wsparciu UNICEF.
- Wyjście do kina na „Psi Patrol”
Dobra bajka w miłym towarzystwie to świetny pomysł na przyjemne spędzenie weekendu. Uczniowie ukraińskiego pochodzenia odwiedzili 21 października kino Cinema City i w przyjaznej atmosferze, jaka zawsze panuje w tej grupie, obejrzeli ukochany przez miliony ludzi pełnometrażowy film „Psi Patrol”.
Efektowne sceny akcji, dobra kolorystyka, wyścigi w pojazdach, a także walki z użyciem supermocy psich bohaterów oglądało się naprawdę dobrze.
Po obejrzeniu filmu dzieci mogły pobawić się na placu zabaw i kupić swoje ulubione lody. Żaden weekend nie może minąć bez tych atrybutów!
*** Wyjście było możliwe dzięki wsparciu UNICEF.
- Udowodniono: obraz i rzeźbę można połączyć!
Stworzenie obrazu to trudne zadanie nawet dla doświadczonego artysty. Stworzenie rzeźby z kamienia jest chyba jeszcze trudniejszym wyzwaniem. Jednak połączenie umiejętności malowania i rzeźbienia w jednym dziele sztuki na pierwszy rzut oka jest zadaniem niemożliwym do wykonania! Ale nie dla naszych kreatywnych dzieci :)))
Centrum Spilno Hub Katowice zaprosiło uczniów Szkoły Podstawowej nr 22 na mistrzowskie zajęcia z wykonywania obrazów z wykorzystaniem ozdobnych kamyków. Dzieci mogły samodzielnie wybrać swoich ulubionych bohaterów i stworzyć niepowtarzalny obrazek.
Dziękujemy Centrum Spilno Hub Katowice za niepowtarzalną możliwość rozwijania umiejętności i zdolności oraz po prostu miłego spędzania czasu razem z uczniami innych szkół. Dziękujemy organizatorom za tak ciepłą i troskliwą opiekę nad nami.
Zobaczymy się ponownie!
*** Wyjście było możliwe dzięki wsparciu UNICEF.
- Ekotorby
Podczas wyjścia do sklepu zawsze będziesz potrzebować dobrej i mocnej torby na zakupy. A jeśli ją dodatkowo udekorujesz swoim własnym, niepowtarzalnym rysunkiem, to zakupy z taką torbą będą dwa razy przyjemniejsze!
12 października ukraińskie dzieci ze szkoły odwiedziły Centrum Spilno Hub w Katowicach, gdzie wspólnie wykonały niezwykle funkcjonalny gadżet – ekotorby. Radość nie miała granic! Oprócz tego, że dzieci były pomalowane od stóp do głów, zdobyły też niesamowite doświadczenie i umiejętności!
A w dobrym towarzystwie, wśród dzieci z innych szkół w Katowicach, było o wiele przyjemniej spędzać czas!
Dziękujemy Centrum Spilno Hub w Katowicach za tę możliwość!
*** Wyjście było możliwe dzięki wsparciu UNICEF.
- Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Temat ten jest niezwykle ważny, ponieważ z problemami zdrowia psychicznego boryka się coraz więcej młodzieży, a nawet dzieci. Jeden na siedmiu nastolatków na całym świecie doświadcza problemów ze zdrowiem psychicznym. Warto nauczyć się, jak dbać o higienę zdrowia psychicznego, jak pomóc sobie w momentach kryzysowych, dowiedzieć się, co pogarsza stan naszego zdrowia psychicznego, a co jemu służy.
Artykuł 24. Konwencji o prawach dziecka stanowi, że dzieci mają prawo do najlepszej możliwej opieki zdrowotnej. Dotyczy to także opieki w zakresie ochrony zdrowia psychicznego. Jak najlepsze warunki do życia i rozwoju wynikają także z innych artykułów Konwencji.
Gorąco zachęcamy Was do odsłuchania bezpłatnych podcastów dla młodych osób, poświęconych zdrowiu psychicznemu i dobremu samopoczuciu, przygotowanych przez UNICEF i Spotify. Dostępne są one na platformie Spotify w języku polskim, ukraińskim oraz angielskim. Ich celem jest przełamanie stereotypów dotyczących zdrowia psychicznego i zapewnienie praktycznych wskazówek, jak radzić sobie ze stanami lękowymi, pielęgnować zdrowe relacje i dotyczących wielu innych kwestii. Sprawdźcie sami! Link do podcastów.
Zachęcamy również rodziców do zapoznania się z materiałami na temat wspierania zdrowia psychicznego nastolatka.
Zachęcamy również do zapoznania się z broszurą informacyjną:
- OKRES BEZ TROSKI
Ubóstwo menstruacyjne to sytuacja, w której menstruacja doprowadza do znacznego pogorszenia sytuacji dziewcząt i kobiet. Powodem tego może być brak podpasek, środków higieny osobistej oraz niewiedza połączona z utrwalonymi przesądami.
Dla nastoletnich dziewcząt dostęp do produktów menstruacyjnych jest niezbędny. Ich brak może być powodem niechodzenia do szkoły, doświadczania uczucia wstydu i upokorzenia, a nawet problemów zdrowotnych. Niestety, wiele dziewcząt na całym świecie boryka się z tak zwanym „ubóstwem miesiączkowym”. Oznacza to, że nie stać ich na zakup produktów menstruacyjnych lub nie mają do nich dostępu.
Problem ubóstwa menstruacyjnego występuje nie tylko w krajach rozwijających się, ale także w Polsce. 54% nastolatek przynajmniej raz nie poszło do szkoły z powodu miesiączki. 21% z nich musiało zwolnić się ze szkoły z powodu braku środków higieny menstruacyjnej. 42% kobiet przyznało, że w ich domu miesiączka to temat tabu.
- Kiedy pisanie naprawdę sprawia przyjemność!
3 października ukraińscy uczniowie szkoły odwiedzili Centrum Spilno Hub w Katowicach, gdzie mieli okazję zaprojektować niepowtarzalne arcydzieła za pomocą długopisu do drukowania 3D :)) Angry birds, bohaterowie z bajek, telefony komórkowe, stojaki na telefony i tablety, bukiety kwiatów, okulary „przeciwsłoneczne”, roboty, motyle, a nawet kanapka z serem! – to wszystko jest efektem żmudnej pracy dzieci!
Podczas zajęć uczniowie poznali polskie i ukraińskie dzieci z innych szkół. Miło jest wiedzieć, że inni Ukraińcy w Katowicach są bardzo blisko, a wsparcie można uzyskać także od polskich kolegów.
Specjalnie dla dzieci naszej szkoły pracownicy Centrum Spilno Hub przeprowadzili zwiedzanie wprowadzające, podczas którego pokazali specyfikę pracy ośrodka, opowiedzieli o szeregu planowanych zajęć oraz pokazali prace plastyczne innych uczniów. Po ciężkiej pracy – zasłużony odpoczynek, a dzieci zostały poczęstowane herbatą i ciasteczkami.
Dziękujemy Centrum Spilno Hub za tak wspaniałą możliwość uczestniczenia w warsztatach, za ciepłą i przyjazną atmosferę. Wasza praca na rzecz integracji Ukraińców jest bardzo ważna.
Na pewno przyjedziemy ponownie!
***Wyjście odbyło się dzięki wsparciu UNICEF.
- Odwiedziny w Muzeum Powstań Śląskich i Muzeum Ford Mobil
Zabytkowe samochody i rowery, elegancka i wytworna odzież z okresu międzywojennego, ciekawa i pouczająca wystawa poświęcona ruchowi powstańczemu na Śląsku, a także zabawy, konkursy, nagrody i słodycze – to wszystko stało się możliwe 17 września 2023 roku dzięki Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.
Poznanie historii i kultury gościnnej Polski jest nie tylko konieczne, ale także ciekawe i proste. Szczególnie interesujące i przydatne jest zdobycie umiejętności zrobienia prawdziwego filmu dla dzieci! Wielkie podziękowania od wszystkich Ukraińców dla Muzeum Powstań Śląskich i Muzeum Ford Mobil.
Na pewno odwiedzimy ponownie!
*** Wyjście było możliwe dzięki wsparciu UNICEF.
- Pirackie Potyczki Rodzinne
11 września dzieci ukraińskie wraz z rodzicami wzięły udział w Pirackich Potyczkach Rodzinnych. Dużo śmiechu, radości i pozytywnego nastroju towarzyszyło dzieciom i ich rodzicom przez cały dzień!
Zabawa odbyła się w niedzielę na terenie zielonym przy Wodnym Placu Zabaw w Dolinie Trzech Stawów. Na dzieci, młodzież i dorosłych czekały moc atrakcji: gry i zabawy ruchowe w pirackim stylu, konkursy z nagrodami, piracki plac zabaw, gorący popcorn dla każdego, płukanie złota i inne wodne zabawy dla dzieci.
***Wyjście odbyło się dzięki wsparciu UNICEF.
- Powitanie lata
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 22 w Katowicach odwiedzili Festyn „Powitanie lata”, gdzie wspaniale i pożytecznie spędzili czas.
Organizatorzy dla wszystkich mieszkańców dzielnicy Załęże przygotowali wiele ciekawych konkursów, występów, zabaw i niespodzianek. Dzieci były szczególnie zainteresowane występami zespołu Roco i Colino, a także wychowanków „Studia Piosenki”. Na gości festynu czekało wiele ciekawych niespodzianek: Dmuchowy art, kolejka szynowa ciężarówki, wata cukrowa, popcorn, grill i wiele innych atrakcji.
To było duże i atrakcyjne wydarzenie. Serdeczność organizatorów, duża ilość życzliwych mieszkańców dzielnicy Załęże, przepiękna pogoda – to wszystko złożyło się na wspaniałą całość.
***Wyjście szkolne było możliwe dzięki wsparciu UNICEF.
- Weekendowy piknik w Parku Śląskim
13 maja dzieci z Ukrainy wraz ze swoimi polskimi kolegami wspólnie spędziły czas w Parku Śląskim. Razem z dziećmi w pikniku udział wzięli również rodzice 🙂
Ze względu na liczne rozrywki i zabawy: piłka nożna, siatkówka, różne sportowe i językowe gry, na nudę nie było czasu.
***Wyjście odbyło się dzięki wsparciu UNICEF.
- „Kot w butach: Ostatnie życzenie” – zachwycająca bajka dla każdego, nie tylko dla dzieci
W weekend majowy ukraińskie dzieci odwiedziły kino i obejrzały bajkę „Kot w butach: Ostatnie życzenie”. Ta fascynująca i pouczająca historia nie pozostawiła nikogo obojętnym.
Po zakończeniu seansu filmowego każdy wypowiedział się, co by zrobił, gdyby otrzymał „magiczną mapę”, spełniającą życzenia…
***Wyjście odbyło się dzięki wsparciu UNICEF.
- Zwiedzamy dziedzictwo kulturowe Małopolski
10 maja uczniowie z Ukrainy wraz ze swoimi polskimi kolegami uczestniczyli w dwudniowej wycieczce do Krakowa i pobliskiej Wieliczki.
W pierwszym dniu odwiedzili Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie. Wśród pięknej zieleni dzieci korzystały z oryginalnych urządzeń, których zadaniem jest pobudzanie do myślenia, ale również bawić. Następnie wybrali się na wzgórze wawelskie, by odwiedzić siedzibę polskich królów i ziejącego ogniem smoka. Zwieńczeniem wizyty w Krakowie były warsztaty wypiekania obwarzanków.
Drugi dzień obfitował w niesamowite przygody pod ziemią. Grupa wędrowała po solnych podziemiach w kopalni w Wieliczce, a nawet spotkała całkiem niestrasznego Skarbnika, którego zadaniem jest pilnowanie bogactw białego złota.
***Wycieczka odbyła się dzięki wsparciu UNICEF.
- Park Dinozaurów w Krasiejowie to idealne miejsce dla ciekawskich dzieci
Ogromne, przerażające i niezwykle niebezpieczne dinozaury! Ale… uprzejmie i chętnie będą pozować do zdjęcia 🙂 Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 22 w Katowicach podczas wycieczki do JuraParku w Krasiejowie mieli okazję zobaczyć modele dinozaurów, jakie mieszkały na naszej planecie ponad 250 mln lat temu i jakie wyginęły około 65 mln lat temu.
Wzdłuż blisko kilometrowej ścieżki dydaktycznej znajduje się blisko 100 modeli dinozaurów naturalnej wielkości. Cała trasa została podzielona na okresy geologiczne, dzięki czemu uczniowie mogli poznać burzliwą historię rozwoju życia na naszej planecie.
Modele dinozaurów i innych prehistorycznych stworzeń, które można podziwiać w Parku Dinozaurów JuraPark, zostały wykonane przez paleoartystów z wielką dbałością o szczegóły.
Warto dodać, że tu, gdzie obecnie leży Park Dinozaurów, była jurajska plaża, po której wędrowały dinozaury. Dowodem na to są odnalezione w tutejszym wąwozie tropy dinozaurów.Oprócz JuraParku, dzieci mogły zobaczyć nową wystawę zaaranżowaną w bałtowskim muzeum dinozaurów “Powrót do przeszłości”, przemieszczać się przez Tunel czasu, zwiedzić Park Ewolucji, Prehistoryczne oceanarium oraz Kino 5D, co stało się wyjątkowo ciekawą atrakcją, ponieważ oprócz trójwymiarowego obrazu widzowie mogli doznać także inne wrażenia zmysłowe: dźwiękowe, ruchowe, dotykowe, a nawet zapachowe. Te efekty pozwoliły oglądającym przemienić się w aktywnych uczestników scen rozgrywających się na ekranie.
Na końcu wycieczki dzieci odwiedziły Park zabaw i zjadły pyszne lody : ))
*** Wycieczka była możliwa dzięki wsparciu UNICEF.
- Paska wielkanocna jako kod kulturowy i historyczny oraz symbol Ukraińców
Z okazji największego chrześcijańskiego święta – Wielkanocy – rodziny ukraińskie przygotowały wielkanocne paski, którymi częstowały dzieci i nauczycieli w szkole.
Wiadomo, pomimo znacznych podobieństw, tradycje katolickie różnią się w stosunku do tradycji prawosławnych. Prawosławni chrześcijanie pieką paskę w specjalnych formach, z dodatkiem kandyzowanych i suszonych owoców. Jest ona ozdobiona lukrem, kolorową posypką z cukru oraz figurkami w postaci krzyżyków, aniołków, ptaków i kwiatów. Z kolei katolicy przygotowują babki z suszonymi owocami, chleb kukurydziany z jajkiem, babeczki marcepanowe i rumowe.
Najbardziej interesującą cechą jest to, że paski czasami znacznie różnią się w każdym regionie Ukrainy. Co więcej, w sąsiednich ukraińskich wioskach, a nawet w rodzinach, kształt, skład i dekoracja pasek wielkanocnych może być inny.
W naszej szkole uczniowie częstowali paskami gospodynie z Połtawskiego, Lwowskiego, Dniepropietrowskiego i Zaporożskiego obwodu. Ukrainki powiedziały o wielkanocnych tradycjach związanych z ich regionem.
Na szczególną uwagę zasługują jajka kraszanki, które wykonuje się z różnych materiałów: czekolady, złota, szkła, drewna czy tradycyjnego jajka kurzego. Dekorują je barwnikami, specjalną folią, malują warzywami, ozdabiają wstążkami lub kamieniami. Jednocześnie jajka – pisanki zajmują szczególne miejsce w tradycji ukraińskich wierzących. Pisanka jest nie tylko pięknym atrybutem święta, ale zawiera głęboką symbolikę, kiedy każdy znak jest pełen określonego znaczenia, a także szczególną energią starożytnej tradycji.
– Dla naszych przodków liczby były święte, więc nie bez powodu jajka dzielono na określoną liczbę części. Podział jajka na pół demonstrował ideę przodków o dwóch światach. Podział jajka na trzy części w pionie oznaczał trzy sfery niebieskie. Kiedy jajko jest podzielone na cztery części, powstaje krzyż, który oznacza cztery strony świata – powiedziała uczniom Marina Batyl z Zaporoża.
Kolory były również niezwykle ważne. Tak, biały kolor na Wielkanoc symbolizuje czystość; żółty – księżyc i gwiazdy, żniwa; zielony – kolor wiosny, zmartwychwstanie, bogactwo świata roślin; niebieski – czyste niebo, zdrowie; czerwony – radość życia, miłość, odrodzenie; brązowy – ziemię; czarny to kolor nocy, życia pozagrobowego, wszystkiego co nieznane, nieskończoności ludzkiego życia, kontynuacji istnienia po śmierci.
– Znajomość własnej tradycji i kultury jest obowiązkowa i niezbędna dla każdego narodu. Cieszymy się, że my jako Ukraińcy mogliśmy pokazać nasze wielkanocne tradycje. Dziękujemy, że z ciekawością poznaliście je, ponieważ są one dla nas bardzo ważne.” – podsumowała Oleksandra Ros z obwodu Dniepropietrowskiego.*** Szkolny spektakl odbył się dzięki wsparciu UNICEF.
- Praca rozgłośni radiowej od „środka” – dzieci z Ukrainy zdobyły nowe doświadczenie
1 kwietnia z okazji 21-lecia Radio eM zorganizowało dzień otwarty. Dzieci z Ukrainy w ramach polsko-ukraińskiej integracji społecznej chętnie wzięły udział w uroczystościach. Uczniowie poznali pracę radiowców „od kuchni” i mogli na własne oczy „zobaczyć” głosy, które znamy ze 107,6 fm.
Uczniowie mogli odwiedzić studia radiowe i telewizyjne: emisyjne, produkcyjne i realizatorskie. W newsroomie mieli okazję poznać tajniki przetwarzania, pisania i publikowania wiadomości zarówno tych antenowych jak i internetowych. Pracownicy radia pokazali też, jak wygląda obróbka dźwięku w XXI wieku i pozwolili usiąść im za mikrofonem, żeby mogli poczuć się jak dziennikarze czy lektorzy.
– To moje pierwsze doświadczenie, kiedy mogłem na własne oczy zobaczyć pracę dziennikarzy w stacji telewizyjnej lub radiowej. To było niesamowicie ekscytujące! Pokazano nam, jak dziennikarze pracują na antenie, jak przygotowują materiały, a także wiele innych niuansów – powiedział Swiatosław Batyl, uczeń 6 klasy.*** Impreza szkolna była możliwa dzięki wsparciu UNICEF.
- Uczniowie bohaterami programu telewizyjnego
31 marca naszą szkołę odwiedziła Telewizja Polska – TVP Katowice, program Aktualności. Dzieci stały się bohaterami nagrania o pisaniu listów do ukraińskich wojskowych, żołnierzy i medyków.
Podczas kręcenia filmu dzieci pokazały, jak piszą listy z życzeniami i wykonują prace plastyczne.
– Dla mnie najważniejsze jest to, żeby ukraińscy żołnierze byli zdrowi. Dlatego głównym moim życzeniem jest: wróćcie żywi i bądzcie zwycięzcami. Dziękujemy za walkę o niepodległość naszej Ukrainy. Chcemy, żeby wszystko było dobrze i żeby oni się trzymali – powiedział Zakhar Berezny, uczeń 4 klasy.
-Jest tam ciężka sytuacja, więc chcemy ich wesprzeć. Jako dzieci z Polski rozumiemy, co się dzieje na Ukrainie. To są straszne rzeczy, dlatego napisaliśmy listy do wojskowych, aby wesprzeć ich w walce – powiedział Artur Kokoszka, uczeń 7 klasy.
–Dacie radę! Jesteśmy z wami! Wygracie tą wojnę. Wierzę w was – powiedział Natan Radziejewski, uczeń 4 klasy.
Do akcji włączyły się ukraińskie i polskie dzieci z każdej klasy. Wspólnie przekazały listy i prace plastyczne prezesowi stowarzyszenia „Dajemy Radę”.
–Chcieliśmy pokazać dzieciom, że ktoś daje za nich najwyższą daninę, żeby one mogły wrócić do domu, z kolei żołnierzom i medykom Ukrainy, że ktoś o nich pamięta – powiedział prezes stowarzyszenia „Dajemy Radę” Grzegorz Jędrak.
Dla Szkoły Podstawowej nr 22udział w takiej akcji jest oczywisty, bo wśród 180 uczniów szkoły około 40 jest pochodzenia ukraińskiego.
–Widać było, jak dzieci z zaangażowaniem przygotowywały prace. Dzieci polskie i dzieci ukraińskie świetnie wspólne pracują – powiedziała Danuta Krawczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 22 w Katowicach.
–Były takie przypadki, kiedy dzieci przychodziły i zaczynały płakać mówiąc, dlaczego tak jest w waszym państwie, że pociski spadają i dlaczego ta wojna się w ogóle zaczęła – dodała Iryna Fomytska, szkolny asystent kulturowy.
*** Warsztaty były możliwe dziękując wsparciu UNICEF.
- Warsztaty tworzenia śląskich palm wielkanocnych
Ukraińskie i polskie dzieci wspólnie stworzyły palmy na Święta Wielkanocne. W ten sposób ukraińskie dzieci mogły poznać polskie tradycje wielkanocne.
Dzieci wykorzystały różne rośliny i materiały do wykonania palm. Wiadomo, że nie ma reguły odnoszącej się do rodzaju kwiatów i roślin, jakich używa do stworzenia palmy wielkanocnej, ale tradycyjna śląskia palma jest daleka od kolorowych bibuł, kwiatków, ozdobnych jajeczek, koralików czy figurek. Przy tworzeniu śląskiej palmy wielkanocnej wykorzystuje się sosnę (bo to na krzyżu z tego drzewa zawisł Jezus), bazie (mają podwójny charakter: czerwone łodyżki można rozumieć jako symbol krwi Chrystusa, a ponadto uważano, że to roślina o uzdrawiających mocach) oraz bukszpan i jałowiec.
Dla większości Ukraińców robienie takich palm jest zupełnie nowym doświadczeniem, ponieważ tradycja robienia świątecznych palm nie jest rozpowszechniona na Ukrainie (z wyjątkiem zachodnich terenów, gdzie mieszka wielu katolików).
– Prawosławni też mają Niedzielę Palmową (brzmi raczej tak: Wierzbna Niedziela), kiedy przynosimy do cerkwi łozę wierzby, a potem tą łozą lekko bijemy naszych bliskich i znajomych, mówiąc: „Ja nie biję – wierzba bije, za tydzień – Wielkanoc” – powiedział uczeń 8 klasy Yuriy Tsebenko.
Wiadomo, że palma wielkanocna jest symbolem triumfu Chrystusa oraz męczeństwa, a w ikonografii liście palmy były symbolem śmierci męczeńskiej.*** Wycieczka była możliwa dzięki wsparciu UNICEF.
- Tajemniczy Nikiszowcu, ujawnij swoje sekrety!
W ramach wsparcia procesu integracji uczniów ukraińskich ze społecznością szkolną i wzajemnego poznania historii, tradycji oraz kultury Polski i Ukrainy, uczniowie klas VII i VIII odwiedzili jedną z najwspanialszych dzielnic Katowic – tajemniczy Nikiszowiec.
Pierwszy punkt programu miał charakter tradycyjny – spacer uliczkami dawnej dzielnicy robotniczej, w której mieszkali górnicy. Katowicki Nikiszowiec (zwany też Nikisz) jest chyba najbardziej znanym osiedlem robotniczym na Śląsku i niezwykłą perłą śląskiej architektury. Charakteryzują go budynki z czerwonej cegły oraz czerwone okna, które stały już symbolem tej dzielnicy. Osiedle powstało w latach 1908-1919 dla górników kopalni Giesche (obecnie kopalni Wieczorek), a zaprojektowali je panowie Emil i Georg Zillmann, którzy również zadbali o projekt sąsiedniego Giszowca.
Następnie uczniowie zwiedzili muzeum historii w Katowicach (Dział etnologii), gdzie mogli obejrzeć wystawę Woda i mydło najlepsze bielidło i Wokół mistrzów Grupy Janowskie. Na szczególną uwagę zasługuje wystawa U nos w doma na Nikiszu ilustrująca robotnicze mieszkanie początku XX wieku.
Dzieci zwiedziły także kościół św. Anny (Parafia Św. Anny w Katowicach-Janowie), gdzie uczniowie polskiego pochodzenia przybliżyli Ukraińcom tradycje związane z kościołem.
Dzieci z Ukrainy przypomniały grupie także tradycje związane z cerkwią ukraińską. Wspólnie zauważyli, że pomimo różnic kościół i cerkiew mają wiele podobnych cech funkcjonowania instytucji religijnych, ponieważ wszyscy jesteśmy chrześcijanami.
Podczas wycieczki dzieciom udało się spędzić czas poza murami szkoły, nawiązać przyjacielski kontakt i dobre relacje towarzyskie.*** Wycieczka była możliwa dzięki wsparciu UNICEF.
- „Wojna się zaczęła!” – spektakl uczniów z Ukrainy o inwazji Rosji na ich kraj
„Wojna się zaczęła!” – szkolny spektakl ukraińskich uczniów, który przygotowali go z okazji pierwszej rocznicy rosyjskiej agresji na całą Ukrainę. Uczestniczący w przedstawieniu uczniowie klas VII i VIII starali się pokazać cały horror i rozpacz, jakie spotkały Ukraińców ponad rok temu.
– 24 lutego 2022 roku życie Ukraińców zmieniło się na zawsze. Minął już rok, odkąd wojska rosyjskie na rozkaz prezydenta Rosji – Putina przekroczyły granicę i wtrąciły się na suwerenne terytorium Ukrainy, by rozpocząć wojnę. Doprowadziła ona do nieuzasadnionej śmierci dziesiątek tysięcy ludzi i skrzywdziła kolejne miliony. Decyzja prezydenta Putina spowodowała rozdzielenie rodzin, zniszczenie domów, szkół, szpitali i innej infrastruktury cywilnej oraz zaostrzenia światowego kryzysu żywnościowego, zdestabilizowania rynków energii i podważenia międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa – powiedziała uczennica 8 klasy Tamara Bobrovnikova w trakcie występu.
Ukraińskie dzieci opowiedziały także historie, które spotkały ich rodziny. Większość Ukraińców wyjechała w pierwszych dniach wojny, ale znaczna część nie planowała opuszczania swoich domów, mając nadzieję, że agresja Rosjan szybko się skończy.
– Wiadomość o rozpoczęciu wojny szokowała całą naszą rodzinę. Oczywiście nikt do końca nie wierzył, że będzie ona możliwa i będzie tak długo trwała – powiedziała uczennica 7 klasy Ruslana Babii, która przyjechała z rodziną z miasta Stryj (obwód lwowski) i dodała:– Od razu po wyjeździe mojej rodziny wojska rosyjskie z wód Morza Czarnego i Azowskiego przeprowadziły nalot na poligon Jaworów, wystrzeliwszy ponad 30 pocisków. W rezultacie zginęło 35 osób i 134 zostało rannych.
Z kolei Polina Bubenok z Chmielnickiego dodała, że 24 lutego 2022 roku o godzinie 5:23 rano obudził ją i jej mamę telefon od siostry, która głośno krzyknęła do słuchawki: „Wojna się zaczęła!” Później zadzwoniła jej bliska koleżanka, która była przestraszona i płakała, bo jej tata został wywieziony na wojnę. Od razu zaczęły się kolejki do bankomatów i sklepów. – Mieszkałam naprzeciwko komisariatu i widziałam, jak zabierano mężczyzn na wojnę, a samego budynku pilnowali żołnierze z karabinami szturmowymi – powiedziała uczennica 7 klasy.
Darina Romanowa przyjechała do Polski o wiele później. – Jestem z okolic Sum, od naszego miasta do granicy z Rosją jest tylko 10 km. Mieliśmy szczęście, że rosyjskie czołgi nie przejechały przez nasze miasto. Mimo to byliśmy pod okupacją, a w sąsiednich miastach i wsiach było piekło, ponieważ były aktywnie ostrzeliwane. Mosty do naszego miasta zostały zniszczone, więc produkty żywnościowe zostały dostarczone dopiero po wypędzeniu rasistów z regionu Sumy – przypomniała uczennica 7 klasy.
Rodzina uczennicy 8 klasy Sofii Batyl pochodzi z Energodaru (miasto w obwodzie zaporoskim), które było aktywnie ostrzeliwane i znajdowało się pod okupacją wojsk rosyjskich.
– Nikt nie przypuszczał, że wojska rosyjskie zaatakują Energodar, ponieważ w tym mieście znajduje się elektrownia jądrowa. Ale to się stało! Nasza rodzina nie mogła od razu wyjechać, bo było bardzo niebezpiecznie. Ale kiedy już uciekaliśmy z miasta, musieliśmy minąć ponad 20 punktów kontrolnych rosyjskiego wojska, które dokładnie sprawdzało samochód i nas samych oraz zadawali nam wiele pytań – podzieliła się swoimi wspomnieniami Sofia.
Dla ukraińskich rodzin Polska stała drugim domem, choć wymuszonym. Ponad rok temu daleko od domu, rodziny znalazły na terenie Polski zbawienie, bezpieczeństwo i schronienie, którego tak bardzo potrzebowały. W imieniu wszystkich dzieci i rodziców uczniowie składali ciepłe słowa głębokiej wdzięczności Polsce i Szkole Podstawowej nr 22 w Katowicach za pomoc i niepozostawanie w biedzie.*** Szkolny spektakl odbył się dzięki wsparciu UNICEF.
- Uczniowie napisali listy do ukraińskich żołnierzy i medyków, którzy walczą na froncie
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 22 w Katowicach włączyli się w inicjatywę pisania listów i wykonywania prac plastycznych na rzecz ukraińskiego wojska, medyków i ochotników walczących o niepodległość Ukrainy przeciwko rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainę.
W pisanie listów włączyły się zarówno dzieci polskie jak i ukraińskie. W taki sposób uczniowie okazali wyraz wsparcia dla walczących na froncie żołnierzy formacji ukraińskich oraz dla służb medycznych.
„Ukraiński wojowniku! Chronisz naszą ziemię przed wrogiem, który zaatakował nasz kraj! Jestem Panu szczerze wdzięczny za walkę za Ukrainę. Jestem pewien, że zwycięstwo będzie nasze. Najważniejsze jest to, aby ukraińscy żołnierze i medycy wrócili żywi! Gdziekolwiek teraz jesteście, pamiętajcie: moja rodzina modli się o Państwa zdrowie” – cytat z listu Zahara, ucznia IV klasy.
W sumie dzieci wykonały ponad 30 prac, z których większość to listy do wojska, lekarzy i medyków, ale stworzyły także liczne kolorowe prace plastyczne.
Inicjatywa powstała dzięki Stowarzyszeniu Dajemy Radę. Akcja ma na celu podniesienie morali, podtrzymanie na duchu walczących w skrajnie trudnych warunkach żołnierzy formacji takich, jak armia, gwardia i oddziały terytorialne Ukrainy. Ważny jest taki sygnał od osób, które wyjechały z Ukrainy.*** Akcja była możliwa dziękując wsparciu UNICEF.
- „Niech na Twej buzi uśmiech zagości, bo nie ma nic piękniejszego od miłości” – uroczystości z okazji Walentynek
W Szkole Podstawowej nr 22 w Katowicach odbyła się impreza z okazji Dnia Świętego Walentego. Dzieci z Ukrainy i Polski wzięły udział w przygotowaniu dekoracji: serpentyn, girland, balonów, świątecznych napisów Saint Valentine’s Day oraz prac plastycznych na dany temat.
Impreza z okazji Dnia Świętego Walentego Uczniowie wykonali również wyjątkową kulę dyskotekową w technice papier-mache, której średnica wynosiła około 65 cm. Stała się ona atrakcyjnym elementem dyskoteki, która odbyła się 14 lutego.
Kula dyskotekowa w technice papier-mache W imprezie uczestniczyły dzieci z klas 0-4, dla których przygotowano występ animatorów, a dla dzieci z klas 5-8 zabawa odbyła się później.
Dzieci z Polski i Ukrainy aktywnie włączyły się w obchody Walentynek. Miały także okazję napisać „walentynki” i wręczyć je swoim kolegom. Uroczystość odbyła się w ciepłej i przyjaznej atmosferze.
– Bardzo podobały mi się obchody z okazji Walentynek. Czułam się, jakbym była w domu, na Ukrainie. To było bardzo przyjazne i ciepłe być tutaj z moimi kolegami z klasy w takim dniu. Dobrze się bawiliśmy. Szkoda, że nie można tego robić codziennie. Niestety musimy się uczyć :)) – powiedziała uczennica 7 klasy Polina Bubenok, która przyjechała z obwodu Chmielnickiego po inwazji Rosji na terytorium Ukrainy.
– Dla nas obecność Ukraińców nie jest niczym nowym, ponieważ dzieci z Ukrainy uczą się w naszej szkole od wielu lat. Ale w tym roku sytuacja jest trochę inna, ponieważ mamy wielu Ukraińców, którzy przybyli po rozpoczęciu wojny. Cieszymy się, że mogli razem z nami świętować Walentynki – dodaje Anna Malanowicz, uczennica 7 klasy.*** Impreza szkolna była możliwa dzięki wsparciu UNICEF.