Wyniki konkursu halloweenowego

31 października 2025 roku odbył się konkurs na najlepsze przebranie halloweenowe. Uczniowie i nauczyciele nie zawiedli! Pojawiło się wiele ciekawych — i naprawdę strasznych 😉 — kostiumów. Wiele z nich zasługiwało na wyróżnienie, jednak zgodnie z zasadami konkursu, wśród uczniów nagrodziliśmy:
🎃 Tymura z klasy 8,
🎃 Julię Ś. z klasy 8,
🎃 Lenę z klasy 7.

W kategorii nauczycieli nagrody otrzymały:
🕸️ pani Kasia Wieczorek
🕸️ pani Dominika Sowa-Nowak.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom za kreatywność i świetną zabawę! 👻

„Szkoła pamięta” 2025

„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Nasza szkoła kolejny raz bierze czynny udział w tej akcji. Uczniowie klasy szóstej uporządkowali teren wokół pamiątkowej tablicy Teofila – działacza robotniczego, narodowego i społecznego, działacza ruchu śpiewaczego i teatru amatorskiego, powstańca śląskiego. Został rozstrzelany przez Niemców 6 września 1939 roku w pobliżu wiaduktu kolejowego w Katowicach przy późniejszej ulicy F. Bocheńskiego.

Następnie przeszliśmy na plac Londzina – znajduje się tam kamień z pamiątkową tablicą poświęconą pomordowanym, prześladowanym i więzionym przez Niemców mieszkańcom Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Napis na tablicy: „W hołdzie Polakom, mieszkańcom Górnego Śląska i Zagłębia, zamordowanym, prześladowanym, więzionym i deportowanym do pracy niewolniczej. W 56 rocznicę napaści hitlerowskiej na Polskę”. Złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze.

BohaterOn w naszej szkole

W ramach akcji BohaterOn – włącz historię! 2025 w dniach 10–15 października 2025 roku uczniowie klas IV – VIII naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji BohaterOn – włącz historię!, której celem jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz popularyzacja wiedzy o wydarzeniach z 1944 roku. W ramach działań uczniowie uczestniczyli w lekcjach historii i godzinach wychowawczych poświęconych Powstaniu Warszawskiemu. Obejrzeli przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej materiały edukacyjne i filmy dokumentalne, a następnie w grupach pracowali z kartami pracy, przygotowywali elementy wspólnej girlandy. W ramach dodatkowej aktywności uczniowie stworzyli ekspozycję na korytarzu szkolnym poświęconą kobietom w Powstaniu Warszawskim.

Celem tej inicjatywy było zwrócenie uwagi na konkretne wyzwania, z jakimi mierzyły się kobiety – sanitariuszki, łączniczki, kurierki czy uczestniczki służb pomocniczych. Udział w akcji BohaterOn był dla uczniów cenną lekcją patriotyzmu, historii i wrażliwości. Dzięki niej młodzież mogła lepiej zrozumieć znaczenie pojęć takich jak odwaga, poświęcenie i wolność, a także dostrzec szczególną rolę kobiet w walce o niepodległość.

Dzień Gier Planszowych

17 października 2025 r. w naszej szkole odbył się Dzień Gier Planszowych. Uczniowie wszystkich klas mieli okazję wspólnie spędzić ten czas przy grach planszowych, karcianych i logicznych.

W sali gimnastycznej przez dwie godziny lekcyjne panowała atmosfera zdrowej rywalizacji, zabawy i integracji. Uczniowie grali m.in. w Rummikuba, Chińczyka, Uno, Szachy, Warcaby, Tajniaków, Mistakos, Wirusa, 5 sekund, Jengę, Farmerę czy Donokalipso. Nie zabrakło również kalamburów, bingo oraz gier zręcznościowych.

Starsze klasy, szczególnie klasa 7 i 8, chętnie wspierały młodszych uczniów, pomagając im w zrozumieniu zasad i prowadzeniu rozgrywek. Uczniowie wymieniali się również grami między sobą, co pozwoliło im poznawać nowe tytuły.

Mimo krótkiej przerwy w trakcie wydarzenia, wiele drużyn z entuzjazmem kontynuowało rozpoczęte rozgrywki – niektóre z nich czekają jeszcze na finał i mogą być dokończone w przyszłości.

Spotkanie sprzyjało rozmowom, współpracy, rozwijaniu logicznego myślenia i kreatywności, a przede wszystkim dostarczyło wszystkim uczestnikom mnóstwo radości. Już dziś wiemy, że powtórzymy to wydarzenie w przyszłym roku!